SkiTour

Narciarstwo skitourowe to jedna z najpiękniejszych form narciarstwa. Mamy tu do czynienia z formą poruszania się na nartach sięgająca początków wykorzystania nart przez człowieka. Jest też freeride w najbardziej esencjonalnej formie. Jest to wreszcie obcowanie z prawdziwymi dzikimi górami z dala do zgiełku tras- fabryk narciarstwa. Dla wszystkich tych którzy po raz pierwszy stykają się ze skiturem pragnę wyjaśnić że polega on na podchodzeniu na nartach z wykorzystaniem tzw. fok (dawniej stosowano prawdziwe futro focze) czyli pasów z włosiem syntetycznym lub mochairowym przyklejonych do ślizgu z tak położonym włosiem że pozwalają one na swobodne podchodzenie i następnie zjeżdżania wszędzie tam gdzie poniosą nas oczy, umiejętności i wolna wola.

Sprzęt wykorzystywany do skitouru jest bardzo zbliżony do tego znanego z narciarstwa alpejskiego.

Narty są z reguły lżejsze, mają skromniejsze taliowanie (16-30m). Posiadają często otwór w dziobie i niektórzy przyjmują to jako wyróżnik nart do skitouru. W dzisiejszych jednak czasach otwór w dziobie nie służy już do mocowania fok a jego wykorzystanie to budowy toboganu transportowego w dobie śmigłowców i powszechnego zasięgu telefonii komórkowej też stało się marginesem. Stał się on więc zbędnym miłym gadżetem. W ciągu kilku ostatnich lat daje się zauważyć bardzo silną tendencję do stosowania w skiturze nart do freerid'u.
Wiązania to najpoważniejsza konstrukcja w narciarstwie skiturowym muszą one bowiem zapewniać swobodny ruch stopy podczas podchodzenia jak również pewnie trzymać but podczas zjazdu i w razie czego wypiąć się chroniąc nas przed kontuzją. Na rynku dominują takie marki jak Silvretta, Fritschi, Naxo i Dynafit. Te ostatnie to opcja dla purystów wagowych i zawodników nie są jednak wygodne w użytkowaniu a i ich bezpieczniki pozostawiają wiele do życzenia (stosowałem je przez bez mała dziesięć lat). Pozostałe marki oferują zasadniczo dwa rodzaje wiązań: te do turystyki- lżejsze i freeridu- masywniejsze wyższe z wyższą siłą wypięcia.
Foki to pasy pokryte futrem których włos zabezpiecza przed zsuwaniem podczas podchodzenia pod górę. Gdy przesuwamy je z włosem umożliwiają poślizg. Przykleja się je do nart na podejście za pomocą kleju wielorazowego użytku (jak naklejka). Spotyka się następujące rodzaje fok: mochairowe- z lepszym poślizgiem (mniejsze zmęczenie), nylonowe- gorszy poślizg lecz większa trwałość i mniejsza tendencja do pokrywania się lodem przy zmiennych temperaturach (z własnego już około 20to letniego doświadczenia mogę powiedzieć że nie zdarza się to często a poślizg foki mochairowej jest nie do pogardzenia). Trzecią grupę stanowią foki mieszane mochairowo- nylonowe łączące w sobie pozytywne cechy obu grup. Foki mogą być proste lub taliowanie. Do nart taliowanych zdecydowanie polecam te ostatnie ze względu na trzymanie na twardych trawersach.
Raczki (harshle, gryzonie) to aluminiowe raki do wiązań skitourowych niezbędne na zmrożonych trawersach.
Kije do skitouru to kije składane dzięki którym można dopasować ich długość na zjazd, podejście, trawers (jeden krótszy drugi dłuższy).
Buty są na pierwszy rzut oka podobne do zjazdowych lecz myli się ten kto myśli że można ich użyć. Buty skitourowe mają możliwość ruchu w stawie skokowym. Można tą ruchomość również zablokować na zjazd. Mają one podeszwę wibramową bo często zdarza się chodzić (większość tras w wysokich górach dostępna jest dopiero wiosną i może wystąpić konieczność poruszania się bez śniegu w dolnych partiach trasy). Wreszcie kapeć wewnętrzny jest sznurowany co zabezpiecza przed otarciami nóg.
Do bezpiecznego odpowiedzialnego i sprawnego poruszania się w górach potrzebne są: Peeps lawinowy (urządzenie nadawczo- odbiorcze umożliwiające znalezienie i bycie znalezionym w razie zasypania przez lawinę), sonda lawinowa, łopata lawinowa (z jej pomocą i słynnych dziurek w dziobach można zrobić tobogan z nart), folia NRC, raki, czekan i telefon.

Szukanie zaawansowane

Powered By 3D Studio Production
KoenigSerwis; ul. Powstańców Śląskich 209a; 53-140 Wrocław © 2023